Faktura VAT odwrotne obciążenie pomocy

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
doris144
Posty: 2
Rejestracja: wt, 15 października 2013 13:38

Faktura VAT odwrotne obciążenie pomocy

Post autor: doris144 » wt, 15 października 2013 13:40

Witam
Od października otrzymuję faktury VAT odwrotne obciążenie. Jak mam je księgować? Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 344
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » wt, 15 października 2013 14:28

Za instrukcją obsługi:

Wpis typu B - Nabywca podat. - zakup, dla którego podatnikiem jest nabywca. Wprowadzamy na podstawie faktury wewnętrznej, utworzonej na podstawie faktury otrzymanej od kontrahenta (krajowego lub z UE), wg aktualnie obowiązujących w Polsce stawek VAT. Korzystamy z tego wpisu jeśli dotyczy transakcji w której zgodnie z przepisami podatnikiem VAT jest nabywca (np. krajowy zakup surowców wtórnych lub jeżeli dokonującym dostawy na terytorium kraju jest podatnik nie posiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju). Wpisy takie wyszczególniane są w rejestrze sprzedaży VAT "Transakcje pozostałe" (vat należny) oraz w rejestrze zakupu vat "Nabycie towarów i usług" (vat naliczony).
W prostych przypadkach możemy fakturę otrzymaną od kontrahenta zaksięgować bezpośrednio, bez konieczności wcześniejszego wystawiania faktury wewnętrznej. Wymaganą przepisami fakturę wewnętrzną możemy wydrukować F2 na podstawie informacji wprowadzonych we wpisie. Faktura wewnętrzna będzie miała nadany właściwy numer kolejny (pole Fakt.wewn. na zakładce Rozliczenie Vat). Pozycje faktury generowane są na podstawie wprowadzonego opisu zdarzenia oraz stawek vat.

UWAGA. Wpisy B - Nabywca podat. wybieramy tylko dla zakupów. Sprzedaż, dla której nabywca jest podatnikiem, księgujemy jako S - Sprzedaż z zaznaczonym polem Nabywca podat. (pod tabelką z pozycjami wpisu).


------------------------------
F1 - i wszystko jasne :wink:
Ostatnio zmieniony czw, 24 października 2013 14:30 przez Inez, łącznie zmieniany 1 raz.
doris144
Posty: 2
Rejestracja: wt, 15 października 2013 13:38

Post autor: doris144 » wt, 15 października 2013 15:39

Wielkie dzieki, będę próbowała wg Twoich wskazówek
magda22
Posty: 67
Rejestracja: pn, 23 sierpnia 2010 10:00

Post autor: magda22 » pn, 28 października 2013 14:36

Witam,

podepnę się pod temat, żeby sztucznie ich nie mnożyć.
Dziś również pierwszy raz otrzymałam fakturę z "oo'. U mnie jedna z pozycji na fakturze jest nim objęta zatem mam pytanie jak ją zaksięgować w praktyce. Czytałam instrukcję i przyznam, że nie jest to dla mnie do końca zrozumiałe. Czy mógłby ktoś mnie poprowadzić krok po kroku...
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 344
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » pn, 28 października 2013 15:27

Jeśli na fakturze jest kilka pozycji, ale tylko jedna z nich jest objęta "odwrotnym obciążeniem" to trzeba będzie wprowadzić tą fakturę do Księgi dwoma wpisami, czyli to co nie dotyczy "odwrotnego obciążenia" wpisem Z - Zakup, a tą jedną pozycję z "o.o." wpisem typu B - Nabywca podat..
---------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do Społeczności Symfonii.
Zachęcamy do dzielenia się wiedzą i zadawania pytań w obszarze migracji z programów linii R2firma.
Krótkie wyjaśnienie czym jest Społeczność i jak z niej korzystać.
magda22
Posty: 67
Rejestracja: pn, 23 sierpnia 2010 10:00

Post autor: magda22 » wt, 29 października 2013 9:04

Pięknie dziękuję za pomoc. Faktycznie działa :)
AneczkaNov
Posty: 1
Rejestracja: śr, 23 kwietnia 2014 20:19

Post autor: AneczkaNov » czw, 24 kwietnia 2014 11:38

Inez pisze:Jeśli na fakturze jest kilka pozycji, ale tylko jedna z nich jest objęta "odwrotnym obciążeniem" to trzeba będzie wprowadzić tą fakturę do Księgi dwoma wpisami, czyli to co nie dotyczy "odwrotnego obciążenia" wpisem Z - Zakup, a tą jedną pozycję z "o.o." wpisem typu B - Nabywca podat..
Witam,
ja w swojej wersji programu (darmowy dodatek do drukarki) nie mam mozliwości wpisu "B". Jak zaksięgować odwrotne obciążenie?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: hadassa » czw, 24 kwietnia 2014 15:29

Prawdopodobnie jest to wersja MINI która nie ma takiej możliwości.
Potrzebny byłby kontakt z działem sprzedaży (71-377-12-01) w celu rozszerzenia programu do wersji STANDARD
biurogemis
Posty: 21
Rejestracja: śr, 21 kwietnia 2010 11:03
Kontakt:

Odwrotne obciażenie - stal

Post autor: biurogemis » pt, 25 kwietnia 2014 20:20

Proszę o informację jak ująć zapis zakupu stali, a mianowicie zakup ma się pojawić w pozycji 31 i 32 VAT7 (odwrotne obciążenie), ale jednocześnie podatnikowi przysługuje odliczenie podatku z tego zakupu i powinno się to pojawić w poz 41 i 42 deklaracji VAT7.
W tym przypadku opcja B-Nabywca podatnikiem nie działa, gdyż zakup ujęty jest tylko w poz. 31 i 32 deklaracji.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 344
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » pn, 28 kwietnia 2014 8:36

W tym przypadku należy właśnie dokonać wpisu B - Nabywca podatnikiem, ale poprawnie, aby znalazł się on zarówno po stronie vat naliczonego jak i należnego. Poprawnie tzn. wybrać odpowiednią stawkę vat (najprawdopodobniej 23%), cel=so i wyrazić zgodę na wystawienie faktury wewnętrznej. Tak wprowadzony wpis znajdzie się zarówno w polach 31 i 32, jak i w polach 41 i 42 na deklaracji VAT-7.
W razie dalszych problemów zachęcamy do kontaktu telefonicznego bezpośrednio z serwisem pod nr 71/377-12-02.
---------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do Społeczności Symfonii.
Zachęcamy do dzielenia się wiedzą i zadawania pytań w obszarze migracji z programów linii R2firma.
Krótkie wyjaśnienie czym jest Społeczność i jak z niej korzystać.
Agt
Posty: 1
Rejestracja: śr, 05 września 2018 10:26

Post autor: Agt » śr, 05 września 2018 10:44

Dzień dobry,
w jaki sposób zaksięgować fakturę z odwrotnym obciążeniem aby podatek należny znalazł się w innym miesiącu niż naliczony?
Awatar użytkownika
Elzbam
 
Posty: 141
Rejestracja: pn, 15 lipca 2013 11:17
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Elzbam » śr, 05 września 2018 11:02

Taką operację należy rozbić na dwa wpisy w różnych okresach:
1 - do vat należnego - wpis typu B do rejestru vat z zaznaczeniem celu "bo",
2 - do vat naliczonego - wpis typu Z do rejestru vat (lub też w koszty).
ODPOWIEDZ