Błędne wyliczanie należnego podatku

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
022990
Posty: 4
Rejestracja: czw, 23 sierpnia 2018 22:17

Błędne wyliczanie należnego podatku

Post autor: 022990 » śr, 13 lutego 2019 22:01

Program błędnie wylicza należny podatek!!!

Jeżeli podatek należny jest mniejszy od odliczeń, np podatku powinniśmy zapłacić 3000 a odliczeń od podatku mamy więcej (ZUS do odliczenia np 3306) to przecież mamy nadpłatę i kwotę 306 do zwrotu.

Program wylicza nam kwotę podatku 0. Nigdzie nie jest podsumowana kwota odliczeń od podatku. Nie ma nawet podsumowania co jest kwotą zmniejszającą podatek a co odliczeniami od podatku ZUS.

Taka sytuacja może oczywiście pojawić si tylko przy mikroskopijnej działalności, Ale fakt jest taki, że program zwyczajnie źle liczy podatek.
lgorek
Posty: 234
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

hm

Post autor: lgorek » czw, 14 lutego 2019 9:37

W jakiej sytuacji masz problem, czy jest to PIT-28, PIT-5L czy PIT-5 ?

I czy masz na myśli obecny rok 2019 czyli rozliczenie za styczeń czy całe rozliczenie za 2018 rok.

Jest bardzo mało informacji podanych.



Jednak jeżeli podatek w miesiącu styczeń wyniósł 3000zł a odliczeń z zus mamy 3500zł to w tym miesiącu podatek nie wystąpi i do zwrotu też nie będzie.

Zwrot następuje w przypadku kiedy już jest zapłacony podatek, np.
Od stycznia do maja wpłacone zostało podatku 2000zł podatku robimy rozliczenie do końca roku i okazuje się że, prawdziwy podatek wychodzi na rok 2000zł jednak odliczeń zus mamy na 3500zł to cała kwota 2000zł idzie do zwrotu.

Chyba w miarę jasno to opisałem. W uproszczeniu jeżeli nic nie było wpłacane do urzędu skarbowego to nie dostaniemy żadnego zwrotu nawet jeżeli mamy zapłaconego 5000zł zus.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » czw, 14 lutego 2019 10:09

Niewiele jest w życiu pewników, ale jednymi z nich są podatki, a drugimi ich prawidłowe wyliczenie w programie R2księga.

W poruszanej przez Pana kwestii przypomnimy tylko, że program oblicza w ujęciach miesięcznych kwotę należnych zaliczek na podatek dochodowy.

Ewentualne zwroty nadpłaconego podatku pojawiają się dopiero w trakcie rozliczenia rocznego i wynikają z różnicy pomiędzy ZAPŁACONYMI zaliczkami na podatek dochodowy a kwotą wyliczonego podatku na koniec roku.

Prosimy uważnie przyjrzeć się podsumowaniom. Przypominamy również, że na rozliczeniach PIT-36 oraz PIT-36L za rok 2018 po raz pierwszy oprócz zaliczki należnej z podziałem na miesiące pojawiła się konieczność wykazania - miesiąc po miesiącu - kwot zapłaconych zaliczek.

Takie zaliczki w programie R2księga możemy wykazać jako zapłacone w poręcznym menu dostępnym przy wywoływaniu okna deklaracji/ e-deklaracji - przy polu "Suma wpłat zaliczek" pojawił się przycisk "Zmień", w którym na koniec roku możemy uzupełnić "Dokonane wpłaty".
022990
Posty: 4
Rejestracja: czw, 23 sierpnia 2018 22:17

Post autor: 022990 » pt, 15 lutego 2019 22:29

Nie bierzecie jednej możliwej sytuacji pod uwagę. W sumie nie opisałem dokładnie.

Można np. łączyć pracę na etacie z działalnością gospodarczą.
Kwota do odliczenia od podatku ze składki zdrowotnej może być większa niż podatek należny z działalności. A odliczenie dostanę z podatku zapłaconego na etacie.

Igorek pisze:W uproszczeniu jeżeli nic nie było wpłacane do urzędu skarbowego to nie dostaniemy żadnego zwrotu nawet jeżeli mamy zapłaconego 5000zł zus.
No i właśnie, że w tej sytuacji dostanę. Chodzi oczywiście o rozliczenie całego roku 2018. Program nie zakłada, że tą nadpłatę mogę odliczyć z innego dochodu. Brak takiej informacji jest w moim przypadku błędnym rozliczeniem.

Muszę to sobie ręcznie policzyć, poza programem.
W wyeksportowanym zestawieniu, kwota ta jest obcięta do należnego podatku który jest niższy niż kwota do odliczenia. No i taka sugestia, żeby te dane wyciągać z programu z jakiegoś zestawienia.

To wyliczenie jest ok w normalnej sytuacji. Ono jest błędne z mojego punktu widzenia w sytuacji łączenia DG z etatem i niskim dochodem z DG. Gdybym nie policzył tego poza programem, to nie odliczyłbym całej tej kwoty. Chyba, że gdzieś jest taka opcja tylko jej nie znam.

sławek pisze:w programie R2księga możemy wykazać jako zapłacone w poręcznym menu dostępnym przy wywoływaniu okna deklaracji/ e-deklaracji - przy polu "Suma wpłat zaliczek" pojawił się przycisk "Zmień", w którym na koniec roku możemy uzupełnić "Dokonane wpłaty".
Kiedyś sugerowałem, że przy wyliczonej zaliczce np. 200 zł. wcale nie muszę jej wpłacać, a program zakłada że właśnie ją wpłacam. Nowa funkcja zapewne daje możliwość zaznaczenia czy byłą wpłata czy nie.
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 344
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » pt, 22 lutego 2019 10:11

Jak słusznie zauważyłeś program nie posiada informacji, że łączysz pracę na etacie z działalnością gospodarczą, a zatem wszelkie obliczenia dokonuje bazując na posiadanych informacjach i w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe wzory deklaracji zawierają pola dotyczące zapłaconych zaliczek w poszczególnych miesiącach, w związku z tym możliwe jest odnotowywanie rzeczywiście zapłaconej zaliczki za dany miesiąc.
ODPOWIEDZ