Jak zaksięgować by VAT był rozliczony w następnym miesiącu?

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.

Moderatorzy: sławek, Mariusz

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 300
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
Kontakt:

Jak zaksięgować by VAT był rozliczony w następnym miesiącu?

Post autor: Inez » czw, 28 października 2010 12:29

Przy wprowadzaniu wpisu do księgi obok rozpisania pozycji z kwotami według różnych stawek VAT, należy określić datę rozliczenia podatku VAT, czyli miesiąc, w którym zostanie on uwzględniony na deklaracji VAT. Możemy to zrobić przechodząc na zakładkę Rozliczanie VAT.
Ponieważ data rozliczenia VAT zależy od kilku czynników oraz ze wzlędu na fakt, że jedna faktura może być rozliczana w kilku miesiącach, ustalamy:

Kiedy - reguła określenia konkretnej daty, z którą dany wpis (lub jego część) uwzględniony zostanie w rejestrze i na deklaracji VAT.

Data całkowitego rozliczenia - data całkowitego rozliczenia VAT. Ponieważ wpis może być rozliczany częściowo (ratalnie) musi być ustalona data rozliczenia całości wpisu, w większości przypadków jest ona ustalana automatycznie na podstawie pola Kiedy.

Przy sprzedaży mamy do wyboru następujące reguły określenia daty rozliczenia VAT (Kiedy):
Data wystawienia - sposób ogólny, podstawiany standardowo.
Data zapłaty, ale nie później niż termin płatności - na przykład przy usługach najmu lub dzierżawy, wybieramy jeśli wcześniej określiliśmy (uzupełniliśmy) termin płatności.
Data zapłaty, ale nie później niż 30 dni od d.sprz. - na przykład przy usługach budowlanych, po wybraniu data ustali się z terminem 30 dniowym liczonym od daty sprzedaży, później przy otrzymaniu (wprowadzeniu) zapłaty data ulegnie zmianie.
Data zapłaty, ale nie później niż... - w różnych szczególnych przypadkach, należy określić graniczną datę rozliczenia.
Data zapłaty, ale nie później niż 90 dni - standardowo przy metodzie kasowej.
Inna data (sprzedaż) - w każdym przypadku można wymusić inna datę rozliczenia, niezależnie od innych danych, przy tym wyborze data rozliczenia nie będzie automatycznie uaktualniana (na przykład przy zmianie daty wystawienia czy wprowadzeniu daty zapłaty).

Przy zakupach możemy określić (Kiedy):
Data otrzymania/sprzedaży - sposób ogólny, podstawiany standardowo.
Termin płatności - na przykład przy fakturach za telefon i inne media, wybieramy jeśli wcześniej określiliśmy (uzupełniliśmy) termin płatności.
Data zapłaty - standardowo przy metodzie kasowej.
Inna data (zakup) - wprowadzana ręcznie data, niezależna od zmian innych danych.
Data zapł., nie później niż 30 dni od d.otrz. - data zapłaty, ale nie później niż 30 dni od daty otrzymania, dostępne tylko we wpisach typu I - Import usług oraz P - Nabywca podat..

Faktyczne rozpisanie wprowadzanego wpisu w rejestrze VAT następuje automatycznie. Uwidocznione w oknie pozycje rozbite są według daty rozliczenia, stawek VAT oraz celów zakupów.

Zaczerpnięte z instrukcji obsługi programu R2księga rozdział Księga i ewidencja przychodów -> Księgowanie dokumentów -> Rozliczenie podatku VAT.
ODPOWIEDZ