Samochód osobowy w roku 2019 - najważniejsze zmiany

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Samochód osobowy w roku 2019 - najważniejsze zmiany

Post autor: sławek » pn, 07 stycznia 2019 9:56

Od 01.01.2019 dla większości przedsiębiorców użytkujących w ramach prowadzonej przez siebie działalności samochody osobowe zajdą poważne zmiany.

Od nowego roku w przypadku samochodów osobowych oprócz znanego już częściowego (50%) odliczenia podatku VAT od poniesionych wydatków Ministerstwo Finansów wprowadziło również limity odliczenia oraz odliczenia częściowe także w podatkach dochodowych PIT oraz CIT.
Obecne stawki odliczenia kosztów wynosić będą 75% lub 20% w zależności od własności danego pojazdu.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych Użytkowników w programach R2księga / R2fk oraz R2firma udostępniliśmy rozbudowany ale prosty w obsłudze mechanizm, który powinien znacznie ułatwić poradzenie sobie z najnowszymi zmianami prawnymi.

Najważniejsze zmiany w prawie dotyczące samochodów osobowych:

I. Wprowadzono limit na wydatki eksploatacyjne w podatku dochodowym PIT / CIT przy użytkowaniu samochodu do celów mieszanych

Przepisy są tu analogiczne do tych, które od jakiegoś czasu funkcjonują w podatku VAT. Na ich podstawie możemy wyróżnić dwie grupy samochodów osobowych:
- używane TYLKO i WYŁĄCZNIE do celów działalności gospodarczej (prowadzona jest rozszerzona "kilometrówka", a każdy przejazd auta związany jest z prowadzoną działalnością)
- używane w sposób mieszany, a więc taki, w którym przedsiębiorca nie jest w stanie wykazać, że użytkuje pojazd tylko do celów związanych z działalnością.

Użytkowanie samochodu w trybie mieszanym pozwala przedsiębiorcy na odliczenie wydatków eksploatacyjnych w wysokości 75% poniesionych kosztów. W ramach tej kwoty ujmowany jest również nieodliczony podatek VAT.

UWAGA: Odliczenie w wysokości 75% poniesionych wydatków dotyczy samochodów osobowych będących:
- własnością przedsiębiorcy (wpisanych do majątku trwałego podatnika)
- użytkowanych na podstawie umowy dzierżawy, najmu
- użytkowanych w ramach leasingu

Tym samym z odliczenia w tej wysokości wykluczone są pojazdy prywatne użytkowane do celów prowadzonej działalności.

II. Zlikwidowane zostaje rozliczenie kosztów pojazdu na podstawie kilometrówki

Samochody osobowe, nie będące składnikami majątku przedsiębiorcy a będące jego prywatną (niefirmową) własnością nie będą już rozliczane na podstawie ilości przejechanych kilometrów. Minusem jest jednak to, że koszty związane z eksploatacją takich pojazdów będą odliczane jedynie w wysokości 20% wydatków.
Odliczeniu w wysokości 20% podelgają zarówno wydatki eksploatacyjne (paliwo, inne płyny), jak i ubezpieczenie pojazdu.


III. Zwiększony limit amortyzacji dla środków trwałych

Dotychczasowy limit odliczenia stanowiący równowartość 20.000 euro (30.000 dla pojazdów elektrycznych) zastąpiono nowym - wyższym limitem wynoszącym 150.000 PLN (225.000 dla pojazdów elektrycznych).
Jednocześnie brak obostrzeń, które uniemożliwiałyby zastosowanie wyższego limitu dla już użytkowanych samochodów będących środkami trwałymi. Tym samym, nowy limit w nowym roku może dotyczyć samochodów przyjętych na ewidencję przed 01 stycznia 2019.

UWAGA: Do podstawy limitu brana jest wartość netto pojazdu oraz nieodliczony VAT.
UWAGA 2: tzw. hybrydy nie są pojazdami elektrycznymi w rozumieniu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.


IV. Limit odliczeń dla samochodów w leasingu

Limit 150.000 PLN (225.000 dla pojazdów elektrycznych) od 01 stycznia dotyczy również aut użytkowanych w ramach leasingu (oraz umów najmu, dzierżawy i innych o podobnym charakterze). Oznacza to w praktyce zrównanie limitu dla pojazdów niezależnie od sposobu ich nabycia - limit będzie jest sam dla środków trwałych oraz dla aut leasingowanych. Limit odliczenia dotyczy wartości samochodu osobowego użytkowanego w ramach leasingu i obliczany jest na zasadzie proporcji, jaką stanowi limit 150.000 PLN w wartości samochodu. Koszty eksploatacyjne takiego samochodu rozliczane są na standardowych zasadach, tj. odliczeniu podlega 75% wydatkowanej kwoty.
ODPOWIEDZ