PRZESTÓJ

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
KAROLINA FISAHN
Posty: 110
Rejestracja: śr, 17 sierpnia 2016 9:59

PRZESTÓJ

Post autor: KAROLINA FISAHN » pn, 29 kwietnia 2019 10:46

Witam,
mam pytanie czy w składnikach systemowych jest zdefiniowany składnik, który można wykorzystać do wypłaty wynagrodzenia za czas przestoju?
Jest to podobnie jak wynagrodzenie za godz. nadliczbowe wynagrodzenie , które pracodawca jest zobowiązany do wypłaty pracownikowi z mocy ustawy.
Ja nie mam takiego składnika w polach systemowych. Dlaczego?
Awatar użytkownika
KrystianSz
 
Posty: 111
Rejestracja: wt, 28 listopada 2017 14:33
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: PRZESTÓJ

Post autor: KrystianSz » pn, 29 kwietnia 2019 11:55

KAROLINA FISAHN pisze:Witam,
mam pytanie czy w składnikach systemowych jest zdefiniowany składnik, który można wykorzystać do wypłaty wynagrodzenia za czas przestoju?
Jest to podobnie jak wynagrodzenie za godz. nadliczbowe wynagrodzenie , które pracodawca jest zobowiązany do wypłaty pracownikowi z mocy ustawy.
Ja nie mam takiego składnika w polach systemowych. Dlaczego?
Dzień dobry,
kwota przestojowego wynosi tyle ile kwota z umowy, czy w takim wypadku rzeczywiście jest potrzebny składnik, zamiast standardowej wypłaty kwoty wynagrodzenia zasadniczego?
Przestój to czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotowy do jej świadczenia, a pojawiły się nieprzewidziane zdarzenia, które uniemożliwiły jej wykonywanie. Te zdarzenia mogą być wywołane np. przyczynami technicznymi, awariami  czy działaniem osób trzecich. Za czas przestoju pracownikowi należy się wynagrodzenie w stawce wynikającej z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony w momencie omawiania warunków pracy, to wynagrodzenie za przestój wynosi 60% wynagrodzenia. Co ważne, wynagrodzenie to nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 81 § 1 Kodeksu pracy).
KAROLINA FISAHN
Posty: 110
Rejestracja: śr, 17 sierpnia 2016 9:59

Post autor: KAROLINA FISAHN » pn, 29 kwietnia 2019 13:27

Obawiam się, że tak.
Pracownik wynagradzany jest stawką godzinową. Suma godz. przepracowanych *stawka. Z tak wyliczonego wynagrodzenia zasadniczego wyliczane są inne składniki.
Za czas przestoju pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie tylko ze stawki osobistego zaszeregowania, a więc za ten okres nie ma prawa do innych składników. Natomiast nie może być ono niższe niż min. krajowa.
Problem polega na tym, że pomimo tego, że udało się ustalić formułę do liczenia wynagrodzenia za przestój, to program R2Płatnik nie wyrównuje w takim wypadku wynagrodzenia - pomniejsza o dni niepracujące. W normalnych warunkach wypłaty wynagrodzenia, takie działanie jest prawidłowe, jednakże przy przestoju mimo iż te dni są niepracujące to należy się za nie wynagrodzenie.
Nie mogę zmienić również definicji pola systemowego jakim jest dodatek wyrównawczy.
Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
KrystianSz
 
Posty: 111
Rejestracja: wt, 28 listopada 2017 14:33
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: KrystianSz » wt, 30 kwietnia 2019 8:29

Z dodatku wyrównawczego bym nie korzystał w tym wypadku, służy on do równania do najniższej krajowej, a nie wypłaty przestojowego, dla opisanego przez Panią przypadku musielibyśmy zdefiniować składnik, który będzie wyliczał się zgodnie z Państwa oczekiwaniami, w celu otrzymania większej ilości informacji proszę o kontakt telefoniczny z serwisem.
KAROLINA FISAHN
Posty: 110
Rejestracja: śr, 17 sierpnia 2016 9:59

Post autor: KAROLINA FISAHN » wt, 30 kwietnia 2019 10:05

Obawiam się, iż nie do końca została zrozumiana moja wypowiedź.
1. jest wynagrodzenie za pracę
2. wynagrodzenie za czas przestoju
3. ewentualne wyrównanie do min. płacy

To nie ma być wyrównanie za przestój.
Awatar użytkownika
maciejg
 
Posty: 90
Rejestracja: pn, 22 października 2018 11:55
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: maciejg » czw, 02 maja 2019 8:49

Można stworzyć taki składnik wynagrodzeń : wynagrodzenie za przestoj który będzie pobierał z miesięcznej karty pracy ilość godzin za przestój. W razie problemów proszę o kontakt z serwisem.
ODPOWIEDZ