[R2fk] księgowanie zapłat kartą na RB

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.

Moderatorzy: sławek, Mariusz, Moderator

cris.friday
Posty: 12
Rejestracja: ndz, 30 września 2018 12:50

[R2fk] księgowanie zapłat kartą na RB

Post autor: cris.friday » pt, 21 czerwca 2019 7:29

Może ktoś z twórców oprogramowania albo doświadczonych użytkowników doradzi jak postępuje w poniższej sytuacji:
chodzi o księgowania wpływów należności płaconych przez odbiorców detalicznych kartami przy jednoczesnym pobieraniu prowizji przez pośrednika płatności. W innych programach zawsze byłem przyzwyczajony do księgowania takich zapłat z wyciągów na 131 Wn - kwota faktycznego wpływu (czyli należność od odb. det. minus prowizje), 201-xx Ma - wpływ należności w pełnej kwocie - bez potrącenia prowizji, 202-pośrednik kart Wn - kwota prowizji - jednocześnie jako spłata zobowiązania łącząca się z wystawianą fakturą prze pośrednika na sumę prowizji. Dzięki temu kwota rozrachunków z odb. detalicznym była ok no i ogólnie wszystko się zgadzało na kontach i dekret się zamykał. Tutaj w programie robi się to bardziej skomplikowane przez wymaganie aby kwota wskazana w zakładce pozycje była potem zgodna w dekrecie, a edytując dekret ręcznie program zaczyna tworzyć jakieś rozrachunki po przeciwnych stronach i mam obawy, że przy dużej ilości takich operacji zaraz wszystko się zabałagani. Jakie jest Wasze doświadczenie w tej kwestii? Na chwilę obecną zaksięgowałem takie zapłaty zgodnie z wpływem na rachunek bankowy a potem mam zamiar zrobić PK doksięgowywując pobrane prowizje do odbiorców detalicznych (bo saldo jest na chwilę obecną niższe niż powinno być) w korespondencji z pośrednikiem kart - żeby spłacić zobowiązanie wobec niego. Trochę to jednak jest utrudnienie, ponieważ przy większej ilości terminali i wielu wpływach dziennie, muszę ręcznie z wyciągu pododawać prowizje i po rozliczać je potem z konkretnymi raportami fiskalnymi miesięcznymi, żeby potem wpłaty utargu do kasy się ze wszystkim zgrały...
maksimus
Posty: 145
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Re: [R2fk] księgowanie zapłat kartą na RB

Post autor: maksimus » wt, 29 października 2019 10:46

Podepnę się pod temat, żeby nie tworzyć nowego posta.
Dlaczego po wprowadzeniu z WB operacji zapłaty kartą za fakturę, którą wprowadzono z wybranym sposobem płatności "karta płatnicza", zmienia się sposób płatności na "przelew"??? Później podczas przeglądania rozrachunków okazuje się, że faktury wg fk zostały zapłacone przelewem, a nie kartą. Po co w takim razie w programie została wprowadzona możliwość tworzenia różnych sposobów płatności, skoro i tak program sam je zmienia podczas wykonywania różnych operacji w programie?
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 660
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
Kontakt:

Re: [R2fk] księgowanie zapłat kartą na RB

Post autor: sławek » śr, 30 października 2019 13:37

Informacja pojawiająca się na zaksięgowanym dokumencie faktycznie pochodzi z zapłaty - dzięki temu z poziomu zaksięgowanego dokumentu możemy znaleźć informacje o powiązanych z nim zapłatach lub kompensatach.
Forma nadawana jest w zależności od miejsca wprowadzenia zapłaty i/lub jej formy.
Tym samym domyślnie dla zapłat wprowadzonych przez kasę pojawi się informacja o zapłacie gotówką, przez raport bankowy - zapłata przelewem. W przypadku zapłaty dokonanej w menu Kontrahenci - Rozrachunki jeśli zapłata wiązać będzie np. dwie faktury na dokumentach w ten sposób wiązanych pojawi się adnotacja "kompensata".

Uwaga: raporty kasowe dają szerszą możliwość wpływania na informację wprowadzaną na zaksięgowanych dokumentach. Z poziomu Ustawienia - Definicje dokumentów na RK jest możliwość przypisania innej niż gotówka formy płatności. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby w tym miejscu zdefiniować RK, z którym powiązane będą forma płatności "karta płatnicza" oraz dedykowane konto księgowe.
ODPOWIEDZ