producent oprogramowania

  • Polski
  • English

Szukaj

Jesteś tutaj:  »   »   » Nowości w programie R2firma 10.11

Nowości w programie R2firma 10.11

02.01.2018

 Opublikowana dzisiaj wersja 10.11 programu R2firma zawiera kilka ciekawych nowości.

Pełna lista zmian wprowadzonych w wersji 10.11 programu R2firma (a tym samym R2fk, R2księga i R2faktury) znajduje się tutaj.

Poniżej przedstawimy kilka najciekawszych nowości:

     
  • przelewy ZUS na indywidualne konta 
kontoZUS Przelew do ZUS
Przelewy ZUS z datą od 01.01.2018 korzystają z indywidualnego rachunku do rozliczeń z ZUS określonego w danych właściciela na zakładce "Składki ZUS" w polu "Konto ZUS". Kwota na przelewie ZUS generowanym automatycznie z okna PIT5/5L obejmuje sumę wszystkich składek ZUS płaconych przez właściciela firmy zgodnie z indywidualnymi ustawieniami określonymi na zakładce "Składki ZUS". Oprócz składki społecznej i zdrowotnej kwota obejmuje również składkę na Fundusz Pracy, chyba że właściciel korzysta z obniżonych składek ZUS (parametr "Fundusz Pracy" na zakładce "Składki ZUS").

  • roczny podatek wg skali obejmuje kwotę wolną zależną od podstawy opodatkowania
Kwota wolna
Zgodnie z nowelizacją ustawy o PDOF wyliczenie podatku dochodowego wg skali na koniec roku odbiega od wyliczenia zaliczek za poszczególne miesiące. Przypominamy że od rozliczenia podatku za 2017 rok w ujęciu rocznym kwota wolna od podatku nie jest, jak dotychczas stała, a uzależniona jest od wysokości osiągniętego dochodu. Program R2firma (a tym samym R2fk, R2księga) pomaga obliczyć podatek dochodowy roczny, a różnicę pomiędzy rozliczeniem zaliczek miesięcznych, a wartością podatku do zapłaty/nadpłatę najlepiej obrazuje wydruk "Zestawienie należnego podatku" dostępny w oknie "Deklaracja PIT-5".
  • określanie folderu docelowego dla JPK VAT
folder JPK
W menu "Ustawienia - Konfiguracja - Deklaracje/JPK - Katalog dla plików JPK VAT" można określić domyślny katalog, w którym program będzie zapisywał pliki JPK (dane i metadane). Jeżeli baza danych programu zawiera więcej niż jedną firmę, należy użyć dodatkowych symboli, aby uniknąć konfliktów nazw plików:
- [NRF] - program wpisze w to miejsce numer kolejny danej firmy
- [NAF] - program wpisze w to miejsce nazwę skróconą danej firmy
 
Poniżej widoczne jest pole informacyjne przedstawiające określony wyżej domyślny katalog, w którym program będzie zapisywał pliki JPK. 

Opcja ta przydatna jest w biurach rachunkowych, gdzie pozwoli na szybkie odnalezienie interesującego nas pliku JPK danej firmy.


  


  • planowanie sald dostępne nie tylko dla jednostek budżetowych 
Planowanie sald
Pole "Planowanie sald" dostępne w danych firmy na zakładce "Ustawienia - Inne" umożliwia włączenie planowania sald dla dowolnego rodzaju podatnika, a nie tylko dla jednostek budżetowych. Dzięki temu możliwe będzie ustalanie planowanych sald na poszczególnych kontach oraz kontrolowanie wykonania planu.  • rabat kwotowy w walucie
Rabat walutowy Na fakturach w walucie obcej można wprowadzić rabat kwotowy w walucie lub (tak jak do tej pory) w PLN. Dwukrotne kliknięcie w polu "Rabat" przełącza walutę rabatu.TRASKO - INWEST Sp. z o.o. w OstrzeszowieGrupa DR. SCHNEIDER POLSKA w Jeleniej GórzeI.O. VENEZIA w WarszawieSzpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w TrzebnicyBiuro Rachunkowe VERUM s.c. we WrocławiuTechnologie Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o. w ŁozienicyPolskie Sieci Energetyczne WSCHÓD Sp. z o.o. w RadomiuZakład Produkcji Spożywczej DIJO w ZabrodziuG.EN. GAZ ENERGIA S.A. w PoznaniuTeatr Muzyczny CAPITOL we Wrocławiu