Wyjaśnienie naliczenia urlopu

Rodzaje wynagrodzeń

Podczas naliczania wynagrodzeń podstawowych możemy uzyskać wyjaśnienie kwoty wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. W tym celu, klikamy dwukrotnie w przycisk obok pola systemowego Śr.godzin.url.wypocz. Ukaże się informacja:

W założeniu kwota wynagrodzenia za urlop powinna być dokładnie taka sama, ile pracownik zarobiłby pracując w okresie urlopu. Dla niektórych składników kwota ta znana jest wprost z angażu (nominalne), inne (zmienne) wymagają przeliczeń, czyli uśrednienia wartości wypłacanych za poprzednie miesiące.

Kwota wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy zależy od składników, wchodzących do podstawy urlopu. To, które składniki wynagrodzeń i w jaki sposób wpływają na wyliczenie urlopu, określamy w bibliotece składników wynagrodzeń (patrz Definiowanie i nadzór - Składniki wynagrodzeń). Odpowiada za to właściwość Do podstawy urlopu, określana indywidualnie przy każdym składniku.

UWAGA. Dla przyspieszenia naliczeń średnia godzinowa wylicza się tylko wtedy, jeśli na listę płac podstawią się godziny odpowiedniego urlopu.

Średnia godzinowa urlopu wypoczynkowego składa się z kilku średnich, które obliczane są oddzielnie dla następujących rodzajów składników:

Średnia godzinowa, stanowiąca podstawę wyliczenia wynagrodzenia za urlop obliczana jest jako suma wyżej wymienionych średnich składowych, czyli A1 z angażu oraz A2+A3+A4 z poprzednich 3 miesięcy, a także A1+A2+A3 z innych okresów (jeśli występują).

Standardowo średnia godzinowa zaokrąglana jest do 1 gr, można to zmienić wykorzystując właściwość pola systemowego Śr.godzin.urlop wypocz. (menu Definicje - Pola systemowe).

UWAGA 1. Jeśli ilość godzin pracy w poprzednich miesiącach jest zerowa, do wyliczenia urlopu przyjmowana jest średnia z aktualnego miesiąca, to znaczy A1 z angażu oraz A2+A3+A4 obliczana z list z bieżącego miesiąca.

UWAGA 2. W przypadku rozbudowanej karty pracy do godzin pracy z poprzednich miesięcy wchodzi suma godziny pracy rozliczonych plus godziny nadpracowane wypłacone na koniec okresu rozliczeniowego.