Bilans otwarcia

Zatrudnienie pracownika

Pozycja ta  ma istotne znaczenie podczas uzupełniania danych pracowników już pracujących, naliczanych dotychczas ręcznie lub w innym programie. Dane z bilansu otwarcia pozwolą na szybkie uzupełnienie dotychczasowych danych, koniecznych do naliczania chorobowego, urlopów i do prawidłowego przygotowania rocznej informacji podatkowej (PIT).

Można oczywiście wprowadzić listy wstecz, żeby nanieść wynagrodzenia z poprzednich miesięcy. Zaletą takiego rozwiązania jest szczegółowe zapoznanie się z systemem i sprawdzenie poprawności przeliczeń, wadą - poświęcenie dodatkowego czasu. Żeby tego uniknąć można wprowadzić tylko wybrane wartości niezbędne do poprawnego przejścia z ręcznych naliczeń.

Jeśli pracownik zatrudniony jest na dwóch różnych etatach w firmie, bilans otwarcia wprowadzamy dla każdego zatrudnienia oddzielnie.

Bilans otwarcia składa się z trzech części, w których wypełniamy:

Przykład:

Rozpoczynamy pracę z systemem od 1 kwietnia 2007. Wynagrodzenia wypłacamy w dwóch terminach: na koniec miesiąca dla pracowników zasadniczych i 10-go następnego miesiąca dla pracowników godzinowych. W takiej sytuacji daty bilansów otwarcia będą różne:

dla pracowników zasadniczych wpiszemy:

dla pracowników godzinowych wpiszemy:

Ponieważ pełne wprowadzenie bilansu otwarcia podczas wdrożenia systemu może okazać się dość pracochłonne, możemy uzupełniać go sukcesywnie podczas pracy. Mając świadomość, na co wpływają poszczególne grupy danych z bilansu otwarcia, możemy pominąć lub uzupełnić później.

UWAGA. W przypadku występowania dużej ilości absencji z powodu choroby lub urlopu wypoczynkowego dobrze jest uzupełnić dane z bilansu otwarcia od razu dla wszystkich pracowników. Pozwoli to uniknąć ciągłego powracania do tych danych i pominięcia wprowadzenia danych we właściwym czasie.

Zawartość bilansu otwarcia możemy również zaimportować z zewnątrz (pod warunkiem przygotowania danych w pliku tekstowym o odpowiednim formacie).

BZ - przepisz bilans zamknięcia z ostatniej pozycji w historii zatrudnienia; dostępne tylko wtedy gdy przy przenoszeniu poprzedniego zatrudnienia do historii zatrudnienia został wygenerowany bilans zamknięcia ; opcja przydatna np. przy przejściu pracownika na emeryturę i ponownym zatrudnieniu go bez dnia przerwy