Składniki kart pracy

Definiowanie i nadzór

Obok standardowych godzin pracy i nadgodzin (50 i 100%) możemy w miesięcznej karcie pracy ewidencjonować inne rodzaje godzin pracy, np. godziny nocne, szkodliwe. Dodatkowe rodzaje godzin musimy najpierw wprowadzić w oknie Składniki karty pracy (menu Definicje).

Nowy rodzaj godzin pracy wprowadzamy klawiszem Ins. Wpisujemy i zatwierdzamy Nazwę godzin. Maksymalnie możemy wprowadzić 16 dodatkowych rodzajów godzin.

Dodatkowe właściwości składników karty pracy:

Wartości uzupełnianych w karcie pracy godzin dodatkowych mogą posłużyć do definiowania składników płac (patrz Definiowanie i nadzór - Definiowanie składników). Służy do tego funkcja godz(id,mod), która pobiera odpowiednie godziny (id - numer kolejny rodzaju godzin) z karty pracy w odpowiednie dni (mod: 0 - wszystkie, 1 - pracujące, 2 - wolne). Przykładowo:

PRZYKŁAD: W regulaminie wynagradzania określony jest dodatek za pracujące niedziele i święta (niezależny od dni wolnych otrzymanych za pracę w tych dniach.
Kwota dodatku zależy od ilości godzin przepracowanych w niedziele i święta (ustalonych jako dni pracujące). Żeby tak określony dodatek wyliczał się automatycznie należy wykonać następujące kroki:

  1. w składnikach karty pracy wprowadzić dodatkowy rodzaj godzin (godz.św.), określających ilość godzin przepracowanych w niedziele i święta

  2. w definicji nowego składnika karty pracy (godz.św.) podstawić ilość godzin pracy (Godz pracy), jeśli dany dzień jest niedzielą lub świętem

  3. w składnikach wynagrodzeń utworzyć nowy składnik (dod.św) i zdefiniować ten składnik na podstawie godzin świątecznych (godz.św.) pobranych z karty pracy funkcją godz()

  4. w definicji listy płac uwzględnić nowy dodatek świąteczny (dod.św)

Nas interesuje realizacja punktu 2. W tym celu posłużymy się funkcją cal(x), którą można użyć w definicji składnika karty pracy. Funcja ta zwraca w zależności od parametru x:

Wykorzystując funkcję cal(x) składnik godz.św. zdefiniujemy następująco:
cal(1)=31?[1]:0
czyli podstawi się ilość godzin pracy ([1]) w dniu pracującym przypadającym w niedzielę lub święto (cal(1)=31).

UWAGA. Nie należy mylić pracy w dzień pracujący przypadający w niedzielę lub święto (za który przysługuje dzień wolny) od pracy w niedzielę lub święta (za który przysługują nadgodziny 100%). W pierwszym przypadku niedziela ustalona jest jako dzień pracy (cal(1)=31), w drugim jako dzień wolny (cal(1)=1).