Ewidencja czasu pracy

Miesięczne rozliczenie pracy

Właściwa praca z wewnętrznym systemem RCP umożliwia szczegółowe ewidencjonowanie i interpretację zdarzeń wejścia/wyjścia, polegającą na właściwym obliczeniu godzin pracy w   miesięcznej karcie pracy.

Ustawiając się kursorem na odpowiednim dniu otwieramy ewidencję czasu pracy, w której możemy wprowadzać następujące zdarzenia:

W jednym dniu może wystąpić kilka zdarzeń, z których łączna suma godzin przepisywana jest do właściwych godzin danego dnia w karcie pracy po każdorazowym zatwierdzeniu wpisu w ewidencji czasu pracy przyciskiem OK.

UWAGA. Dopiero akceptacja całej karty pracy ( OK ) trwale zapisuje zmiany w ewidencji czasu pracy. Anulowanie zmian w karcie pracy ( Anuluj ) anuluje również zmiany w ewidencji czasu pracy mimo wcześniejszej akceptacji poszczególnych zdarzeń w ewidencji czasu pracy.

Szczegółową miesięczną ewidencję czasu pracy możemy wydrukować seryjnie dla grupy pracowników poleceniem z menu głównego Raporty - Ewidencja czasu pracy. Mamy również do dyspozycji cały wachlarz zestawień czasu pracy, pozwalających na zbiorcze zebranie szczegółowego czasu pracy pracowników w danym dniu, spóźnień i wcześniejszych wyjść w zadanym okresie oraz wszelkich nieobecności i niezgodności w zadanym okresie - patrz Zestawienia i dokumenty - Zestawienia czasu pracy.

Przy pomocy przycisku Połącz wpisy możemy połączyć wcześniej podświetlone wpisy. Program zamiast podświetlonych wpisów utworzy jeden wpis, gdzie godzina wejścia jest godziną wejścia z pierwszego podświetlonego wpisu a godzina wyjścia - godziną wyjścia z ostatniego wpisu.

Bez wewnętrznego systemu RCP godziny pracy wprowadzamy bezpośrednio w karcie pracy. Zaletą rozwiązania z RCP jest szczegółowe ewidencjonowanie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz ich właściwe przeliczenie na ilość godzin pracy. Niedogodnością jest dużo większa ilość danych do wprowadzenia, w prostym przypadku zamiast wpisania ilości godzin pracy (8) trzeba uzupełnić godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy (np. od 8:00 do 16:00). Wprowadzanie zdarzeń wejścia/wyjścia można zautomatyzować poprzez:

Można również wprowadzić bezpośrednią rejestrację zdarzeń wejścia/wyjścia przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej. Wtedy rolę czytnika RCP spełnia komputer podłączony do internetu (lub wewnętrznego firmowego intranetu) - patrz Karty pracy przez internet.

System umożliwia również współpracę on-line z zewnętrznymi rejestratorami czasu pracy, przy wykorzystaniu modułu współpracy o nazwie R2czytnik. Zaletą wykorzystania tego modułu jest fakt, że wszystkie rejestracje z czytnika są na bieżąco zapisywane w bazie danych, czyli od razu widoczne w ewidencji czasu pracy - patrz Instrukcja administratora - Współpraca z czytnikami RCP.

Przy współpracy on-line z modelami czytników wyposażonych w kamerę można włączyć opcję Pobieraj zdjęcia z czytnika (patrz Współpraca z czytnikami RCP - Podłączanie czytników / BAZA DANYCH). Wtedy po zaczytaniu rejestracji, oprócz czasu pracy, pojawi się dodatkowa zakładka ZDJĘCIA ze zdjęciami zrobionymi przez czytnik podczas rejestracji.