Naliczanie listy płac

Naliczanie wynagrodzeń

Po naniesieniu pracowników na listę przystępujemy do naliczania wynagrodzeń. Możemy to przeprowadzić na kilka sposobów:

Indywidualne naliczanie udostępnia również klawisz Enter po wcześniejszym ustawieniu się na konkretnym pracowniku.

Pojawia się okienko z naliczaniem wynagrodzeń konkretnego pracownika z kolumnami:

Po wprowadzeniu wartości pól wprowadzanych ręcznie (np. premia uznaniowa,Inne dodatki, inne wynagrodzenia, inne potrącenia), klikamy przycisk Przelicz – wartości wszystkich składników przeliczą się według zadanych algorytmów.

Kwoty składników podawanych ręcznie wprowadzamy zawsze w kolumnie Wartość zadana. Faktyczne wartości składników wyliczają się w kolumnie Wartość wyliczona.

W szczególnych przypadkach konieczna jest jednorazowa korekta wyliczonych wartości. Istnieje możliwość wymuszenia wartości niektórych składników wynagrodzeń () i pól systemowych () bezpośrednio podczas naliczania. Pozycje, których korekta jest możliwa w kolumnie z rodzajem pola (R) mają różowe tło. Klikając dwukrotnie na takiej pozycji (lub wciskając prawy klawisz myszy i wybierając odpowiednią opcję) zatrzymujemy automatyczne naliczanie danego pola, co sygnalizuje czerwona nazwa pola i ręcznie korygujemy wartość wyliczoną.
UWAGA. Po wprowadzeniu korekty nie odblokowujemy z powrotem automatycznego naliczania tego składnika. Mimo, iż ręcznie skorygowaliśmy wartość tego pola przy naliczaniu wynagrodzeń jednego pracownika, pole to nadal będzie wyliczane automatycznie dla innych pozycji listy.

Z prawej strony znajduje się informacja zbiorcza z podziałem na:

Występujący na pozycji listy Kod tytułu ubezpieczenia wpisywany jest na podstawie kodu ubezpieczenia zatwierdzonego przy wypisywaniu umowy o pracę lub innych umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło). Kod ten podstawiany jest na druki RCA lub RZA podczas tworzenia miesięcznego raportu ZUS.

Przycisk Struktura kosztów umożliwia wgląd w automatycznie utworzoną strukturę kosztów - patrz: Księgowanie i rozliczenie kosztów.

Opcja Pokaż ukryte składniki pozwala na dodatkowy podgląd składników pomocniczych, standardowo niewidocznych (opcja Ukryty w definicji składnika wynagrodzeń).

Dodatkowe funkcje dostępne po kliknięciu prawym klawiszem myszy (na zakładce Lista) umożliwiają przeliczenie kolejnych pracowników (Przelicz od kursora) (a nie wszystkich od początku) oraz usunięcie wszystkich pracowników z listy (Usuń wszystkich) (a nie każdego oddzielnie).

Naliczane składniki wynagrodzeń zależą od definicji listy płac. Inne składniki są na liście z wynagrodzeniami podstawowymi, inne na liście z zasiłkami ZUS, a jeszcze inne przy naliczaniu umów cywilnoprawnych - patrz: Rodzaje wynagrodzeń.

Jeśli podany sposób naliczeń nie jest zgodny z systemem naliczania wynagrodzeń w zakładzie, istnieje możliwość jego modyfikacji (nazw składników i sposobu przeliczania) - patrz: Definiowanie i nadzór.