Karta zasiłkowa

Miesięczne rozliczenie pracy

Jeśli pracownik chorował lub przysługuje mu zasiłek opiekuńczy bądź macierzyński, to należy uzupełnić mu kartę zasiłkową (w Aktualnym zatrudnieniu  Karta zasiłkowa).

Nowe  zwolnienie lub zasiłek wpisujemy klawiszem Ins.

Wypełniamy OKRESY ZWOLNIENIA:

Przeglądamy zakładkę PODSTAWA WYMIARU ZASIŁKU, która wyliczana jest jako średnia z poprzednich 12 miesięcy wynagrodzeń (podstawy chorobowego) zgodnie z wytycznymi ZUS.

UWAGA. Dla pracowników tymczasowych (w Aktualnym zatrudnieniu na zakładce Inne opcja Pracownik tymczasowy) zatrudnionych w agencji pracy tymczasowej (w danych firmy Rodzaj jednostki: agencja pracy tymczasowej) podstawa chorobowego nalicza się z bieżącego miesiąca.

Kolumny w tabeli przedstawiają:

Dodatkowe pozycje informują:

Po zaakceptowaniu wpisu możemy na zakładce Obliczenie zobaczyć wyliczony zasiłek i ewentualnie go skorygować  :

UWAGA. Mamy również możliwość powtórnego przeliczenia podstaw chorobowego z 12 miesięcy (Podstawa wymiaru zasiłku) wykorzystując funkcję Przelicz podstawę. Jest to szczególnie przydatne, jeśli po wprowadzeniu zwolnienia do karty zasiłkowej naliczona została dodatkowa lista (np. premie za poprzedni miesiąc), mająca wpływ na zmianę podstawy chorobowego z poprzedniego miesiąca. W takim przypadku wprowadzone i obliczone już zwolnienie (ale jeszcze nie wypłacone) wymaga powtórnego przeliczenia. Jeśli zwolnienie zostało już uwzględnione na liście płac, to po aktualizacji podstaw należy powtórnie przeliczyć tę pozycję listy. Przycisk Przelicz podstawę jest nieaktywny, jeśli lista płac jest zamknięta.

Na zakładce Wypłata zasiłku widzimy:

UWAGA 1. Żeby program automatycznie wykrywał, czy przekroczony został limit 14 lub 33 dni wynagrodzenia za chorobę, należy uzupełnić kartę zasiłkową od początku roku.

UWAGA 2. Jeśli w trakcie jednego zwolnienia zostanie przekroczony limit 14 lub 33 dni, zwolnienie takie zostanie automatycznie rozbite na dwa wpisy.

UWAGA 3. Jeśli zwolnienie jest na przełomie miesięcy, rozbite zostanie automatycznie na dwa wpisy.

Program umożliwia kasowanie (klawisz Del) tylko ostatniego wpisu.

Poprzez ikonę Wprowadż urlop macierzyński można od razu cały okres urlopu macierzyńskiego wpisać podając datę od, ilość tygodni oraz rodzaj zasiłku.

Funkcja Ctrl Enter spowoduje zsumowanie  wszystkich wpisów w karcie lub tylko podświetlonych (Shift á lub Shift â).

W przypadku małych firm, które nie są uprawnione do wypłaty zasiłków ZUS, należy upewnić się, czy opcja Uprawnienie do wypłaty zasiłków ZUS w danych firmy jest wyłączona. Wtedy wynagrodzenia chorobowe obliczane są normalnie, natomiast zasiłki chorobowe wprowadzane są z zerową kwotą, gdyż wypłaca je ZUS bezpośrednio pracownikom.

Po wprowadzeniu zwolnienia możemy po wciśnięciu klawisza F2 wydrukować formularz ZUS Z-3, Asygnatę zasiłkową, samo Obliczenie zasiłku, pełną Kartę zasiłkową, Protokół powypadkowy oraz eksportować do PUE ZUS Z-3.

Istnieje również możliwość zbiorczego wydruku zestawienia kart zasiłkowych dla wszystkich pracowników - patrz Zestawienia i dokumenty - Zestawienia ewidencji - Zestawienie kart zasiłkowych.

Nieobecności z Karty zasiłkowej automatycznie są uaktualniane w karcie pracy .

Szybkie przechodzenie pomiędzy kartami pracy poszczególnych pracowników umożliwiają klawisze Ctrl PgDn oraz Ctrl PgUp.

UWAGA. W celu naliczenia zasiłków ZUS i prawidłowego rozliczenia zasiłków na raportach ZUS należy zapoznać się z rozdziałem Rodzaje wynagrodzeń - Zasiłki ZUS opodatkowane.

Jeśli po rozpoczęciu pracy z programem zaczęliśmy wprowadzać bieżące zwolnienia, nie uzupełniając karty zasiłkowej za poprzednie okresy, powinniśmy to zrobić jak najszybciej, gdyż wszystkie wpisy z karty zasiłkowej potrzebne są do prawidłowego wypełnienia świadectwa pracy. Aby wprowadzić zwolnienia wcześniejsze należy: