Kalendarze

Miesięczne rozliczenie pracy

Funkcja Okna - Kalendarze umożliwia ustalenie dla całego zakładu (lub poszczególnych grup pracowników) parametrów czasowych zatrudnienia, a w szczególności: nominalnych godzin pracy, dni wolnych od pracy, norm czasu pracy.

Standardowo istnieje kalendarz Główny. Dodatkowe kalendarze zakładamy, gdy pewne grupy pracowników pracują w innych godzinach (dniach), lub mają odmienne nominalne godziny pracy niż reszta, np. administracja i produkcja lub przy systemie zmianowym albo niepełnosprawni. Nowy kalendarz tworzymy klawiszem Ins i wprowadzamy:

Po wciśnięciu Enter ukazuje się kalendarz za rok bieżący, gdzie jeden wiersz obrazuje jeden miesiąc.

Ustawiając się kursorem na dowolnym dniu możemy go zaznaczyć jako dzień pracujący, niedzielę lub święto albo dodatkowy dzień wolny od pracy. Służy do tego klawisz Enter. W dniu pracującym dodatkowo określamy nominalne godziny pracy. Czas pracy dla każdego dnia możemy określić co do 1 minuty, wprowadzając po przecinku (lub apostrofie) ilość minut. Jeśli chcemy na przykład wpisać 7 i pół godziny, wprowadzamy: 7,30 lub 7'30, ale nie 7,3 gdyż to potraktowane zostanie jako 7 godzin i 3 minuty.

Zamiast wpisywać w każdym dniu ustaloną ilość (inną niż 8) nominalnych godzin pracy można to zrobić szybciej, ustawiając ilość godzin w polu Godz./dzień lub Ngp i naciskając przycisk .

Pod prawym przyciskiem myszy (PPM) dostępne są opcje, które ułatwiają wypełanianie kalendarza:

Z prawej strony uwidoczniona jest suma dni:

Istnieje również możliwość wprowadzenia sumy nominalnych godzin pracy w miesiącu. W tym celu należy dwukrotnie kliknąć na sumie godzin. Program automatycznie rozpisze ilość godzin pracy dla każdego dnia z tego miesiąca.

Podsumowanie dni i godzin pracy umożliwia przycisk . Dodatkowo przeliczy się współczynnik ekwiwalentu za urlop.

UWAGA. Dobrze jest na początku roku poprawnie określić kalendarz na cały rok. Dzięki temu ustali się aktualny współczynnik ekwiwalentu (jeśli nie mamy go podanego w Parametrach naliczania) i poprawnie będzie naliczany ekwiwalent za urlop. Współczynnik ekwiwalentu można również określić niezależnie od ustalonych dni wolnych - patrz zakładka Parametry.

Przycisk Harmonogram czasu pracy umożliwia planowanie harmonogramu czasu pracy na konkretne dni.
Przycisk Uaktualnij harmonogramy wg szablonów umożliwia automatyczne uaktualnienie kalendarza wprowadzonymi zmianami w szablonach harmonogramów (patrz Planowanie harmonogramu).
Oba przyciski dostępne są przy włączonej ewidencji czasu pracy przy firmie (patrz Wewnętrzy system RCP).

Ustalone w kalendarzu nominalne dni i godziny pracy przepisują się do karty pracy tych pracowników, którzy mają przypisany w aktualnym zatrudnieniu ten właśnie kalendarz. Jeśli dodatkowo zaznaczymy opcję Wylicz ngp z etatu, nominalne godziny pracy przeliczą się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy danego pracownika.

Istnieje później możliwość korekty tych ustawień indywidualnie dla każdego pracownika, czyli w przypadkach szczególnych można w miesięcznej karcie pracy danego pracownika ustalić inny, własny nominalny czas pracy. Jeśli jednak grupa pracowników pracuje według tego samego harmonogramu pracy, wygodnie jest wprowadzić nowy kalendarz i określić dni (i godziny pracy) dla całej grupy. Następnie po przypisaniu dodatkowo utworzonego kalendarza do pracowników tej grupy, wszyscy będą już mieli ustalony nowy czas pracy.

UWAGA. Zmienione ustawienia w kalendarzu nie zostaną zaktualizowane w karcie pracy za dany miesiąc, jeśli choć jeden dzień danego miesiąca był już wypełniony w karcie pracy danego pracownika. Żeby w takim przypadku zaktualizować zmiany z kalendarza, należy albo wyczyścić kartę pracy i uzupełnić na nowo, albo dokonać takich samych korekt bezpośrednio w karcie pracy.

Podsumowując, przy tworzeniu dodatkowych kalendarzy powinniśmy zapoznać się z różnymi możliwościami:


PARAMETRY

Dla pracowników, którzy w aktualnym zatrudnieniu mają przypisany ten sam kalendarz określamy następujące parametry: