Rozliczenia z urzędem

Zatrudnienie pracownika

Po zatrudnieniu pracownika musimy określić urząd skarbowy i druk rocznego rozliczenia (PIT) z urzędem skarbowym. Klikamy w urząd skarbowy pracownika   i określamy Formularze:

Po określeniu właściwego urzędu skarbowego i rodzaju rozliczenia możliwy jest wydruk deklaracji PIT indywidualnie dla pracownika (F2 na konkretnym pracowniku) lub seryjnie dla wybranej grupy pracowników (menu Raporty - Roczne rozliczenia PIT) - patrz: Rozliczenia końcowe - Roczne deklaracje PIT.

Na zakładce Podatek istnieje opcja Rozlicz podatek globalnie. Jeśli ją zaznaczymy to wtedy tu ustawiamy wszystkie parametry podatkowe:

W aktualnym zatrudnieniu (patrz Zatrudnienie pracownika - Aktualne zatrudnienie) zakładka Podatek zniknie i parametry te zostaną przypisane do pracownika, a nie do aktualnego zatrudnienia. Co to oznacza?

Różnice w ustawieniach da się zauważyć tylko wtedy, gdy pracownik wystąpi na kilku listach w tym samym miesiącu i na liście podstawowej podstawa opodatkowania jest na tyle mała, że nie wykorzystuje kosztów i ulgi w pełnej wysokości. Przykładowo gdy pracownik jeden dzień był w pracy, a resztę miesiąca chorował lub gdy jest zatrudniony w miesiącu kilka razy po kilka dni.

W przypadku parametrów globalnych (opcja Rozlicz podatek globalnie włączona):

W przypadku parametrów lokalnych (opcja Rozlicz podatek globalnie wyłączona):

Dodatkowo w przypadku parametrów globalnych mamy możliwość oddzielnej ewidencji  potrąceń komorniczych, natomiast w przypadku parametrów lokalnych zajęcia komornicze ewidencjonujemy razem z innymi  potrąceniami i pożyczkami.

UWAGA. Jeśli specyfika firmy wymaga kontroli kosztów i ulgi dla wszystkich pracowników, to powinniśmy przed wprowadzaniem pracowników w ustawieniach płacowych systemu (menu Ustawienia - Ustawienia płacowe, zakładka Przeliczanie) włączyć opcję Używaj globalnych ustawień obliczania podatku i komornika. Spowoduje to dla nowo wprowadzanych pracowników automatyczne włączanie opcji Rozlicz podatek globalnie.