Definiowanie składników

Definiowanie i nadzór

Obok ustawienia właściwości składników wynagrodzeń, możemy dodatkowo określić sposób wyliczenia poszczególnego składnika.

Przed przystąpieniem do definiowania musimy uświadomić sobie, że każdy składnik podczas naliczania wynagrodzeń posiada trzy wartości: wartość zadaną, wartość wyliczoną nominalną i wartość wyliczoną. Dodatkowo składniki podstawiane z angażu posiadają w angażu dwie wartości - wartość zadaną i wartość wyliczoną.

W zależności od definicji, wartości te mogą być określane lub wyliczane na różne sposoby. Kolejność i sposób wyliczania jest następująca:

Zależności pomiędzy wartościami danego składnika przedstawia rysunek:

Wyjątkiem są składniki następujących 4 rodzajów: płaca godzinowa, dod.stałe godz., nadgodziny i godziny ponadwymiarowe. Składniki te posiadają tylko jedną definicję: Definicja wartości wyliczonej nominalnej, w której definiowana jest tylko stawka (oprócz godzin ponadwymiarowych, w których definiowana jest stawka razy ilość godzin). Dla tych rodzajów składników nie istnieje wartość wyliczona nominalna. Kolejność i sposób wyliczania jest następujący:

W ogromnej większości przypadków po wprowadzeniu nowego składnika wystarczy określić rodzaj składnika (Rodzaj), wszystkie właściwości na zakładce Naliczanie i nie musimy wcale definiować sposobu wyliczenia składnika lub używamy tylko Definicji wartości wyliczonej nominalnej.

Wchodząc do definicji możemy wpisać wyrażenie (wzór), służące do określenia sposobu przeliczenia wartości zadanej, nominalnej i wyliczonej danego składnika. Najczęściej wyrażenie wprowadzamy w Definicji wartości wyliczonej nominalnej.

W wyrażeniu możemy używać składniki, pola systemowe, funkcje, liczby i działania.

? Przykładowo wyrażenie, określające sposób wyliczenia premii regulaminowej (wartość wyliczona) może mieć postać:

okr(angz(placa zasadnicza)*[premia regulaminowa]/100,-2)

gdzie:

Przy definiowaniu składników możemy posługiwać się następującymi symbolami:

Składniki wynagrodzeń - ujęte w nawiasy kwadratowe nazwy składnika oznaczają wartość wyliczoną tego składnika lub wartość zadaną składnika, jeśli używamy nazwy tego samego składnika, który definiujemy

Pola systemowe – użyte nazwy własne pól systemowych poprzedzone funkcją sys() oznaczają wartości pól systemowych, opisanych wcześniej

UWAGA. Klikając myszą na danym polu systemowym z wciśniętym klawiszem Ctrl do definicji podstawi się to pole od razu poprzedzone funkcją sys().

Liczby - w definicji można używać bezpośrednio liczb, części dziesiętne liczby powinny być oddzielone kropką, liczby ujemne poprzedza znak (-)

Operatory arytmetyczne - na dowolnych składnikach, polach oraz liczbach można przeprowadzać podstawowe działania arytmetyczne:

Mnożenie i dzielenie wykonywane jest wcześniej niż dodawanie i odejmowanie, kolejność wykonywanych działań można zmieniać stosując nawiasy okrągłe ().

UWAGA! Priorytety działań wykonywanych na podstawie definicji mogą być inne od oczekiwanych, dlatego należy stosować nawiasy okrągłe () w celu nadania odpowiedniej kolejności przeliczeń. Przykładowo a-b+c bez użycia nawiasów od a odejmie sumę b+c, żeby było prawidłowo należy użyć nawiasów: (a-b)+c.

Instrukcja warunkowa - definicja pól listy płac pozwala na stosowanie instrukcji warunkowych typu: jeśli warunek jest spełniony to instrukcja 1, w przeciwnym wypadku instrukcja 2

? sys(Etat)<1 ? 0 : sys(MinKraj) – jeśli pracownik jest zatrudniony na niepełny etat to podstaw zero, w przeciwnym wypadku podstaw najniższą krajową

? (sys(Etat)=1) & ([płaca brutto]<sys(MinKraj)) ? sys(MinKraj) : 0 – jeśli pracownik jest zatrudniony na cały etat i jednocześnie płaca brutto jest mniejsza od najniższej krajowej, to podstaw najniższą krajową, w przeciwnym wypadku zero

Kompilacja warunkowa - ujęta w nawiasy {} część definicji brana jest pod uwagę podczas przeliczania list płac, natomiast pomijana jest przy przeliczaniu składników w angażu (dotyczy składników ujętych w angażu)

? [stawka godz.szkodl.]{*godz(5,0)} – jeśli stawka za godziny szkodliwe byłaby określona w angażu, to w wartości wyliczonej w angażu przepisałaby się stawka podana w wartości zadanej, natomiast na liście płac w wartości zadanej obliczyłaby się kwota, czyli stawka razy ilość godzin

Funkcje - dostępne są następujące funkcje:

Funkcje przeliczeniowe:

Funkcje pobierające kwoty z angażu i z danych do naliczeń:

Funkcje pobierające kwoty z aktualnego naliczania:

Funkcje pobierające kwoty z naliczeń za poprzednie miesiące:

Funkcje określające daty listy płac:

Funkcje pobierające dane z karty pracy:

Funkcje pobierające lata pracy:

Funkcje pobierające dodatkowe parametry naliczania:

Funkcje dodatkowe:

UWAGA. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż Definicja wartości zadanej i Definicja wartości wyliczonej nominalnej wykorzystywane są przy przeliczaniu składników zarówno w angażu, jak i przy naliczaniu wynagrodzeń na liście płac. Niektóre funkcje (np. zależne od okresu wynagrodzeń) nie działają w angażu, natomiast muszą być użyte w definicji, gdyż od nich zależy prawidłowe naliczenie wynagrodzeń (np. godz()). W takich przypadkach część wyrażenia, zawierająca taką funkcję, powinna być ujęta w nawiasy {}. Dotyczy to oczywiście definicji składników występujących w angażu.